Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Toruńskiej

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Toruńskiej

Urodziła się w 1898 roku w wiosce Wał-Ruda (parafia Radłów) jako czwarte spośród jedenaściorga dzieci Jana i Marii z domu Borzeckiej. Religijna atmosfera domu Kózków w swych różnorodnych i autentycznych przejawach z łatwością była dostrzegana przez sąsiadów, którzy chętnie schodzili się do nich na czytanie książek religijnych, śpiewanie pieśni i wspólną modlitwę. Naukę szkolną Karolina ukończyła w 1911 roku, wtedy też zaczęła przejmować na siebie coraz więcej obowiązków domowych. Karolina bardzo lubiła się modlić. W każde Maryjne święto udawała się do odległego o 40 km sanktuarium tuchowskiego lub do Odporyszowa. Z wielką radością nosiła w procesjach parafialnych feretron Matki Niepokalanej. W dniu 18 listopada 1914 roku poniosła śmierć męczeńską z rąk rosyjskiego żołnierza w obronie czystości.

Urodził się w Rostkowie nad Przasnyszem w 1550 roku jako syn kasztelana zakroczymskiego. Mając 14 lat został wyprawiony ze starszym bratem Pawłem do Wiednia. Uczęszczał tam do gimnazjum, czyniąc postępy w nauce. Żył równocześnie intensywnym życiem religijnym. Do choroby w 1565r. zdecydowanie zmierzał do realizacji powołania zakonnego. Natrafił jednak na trudności ze strony rodziny. By ich uniknąć w 1567 roku ucieka do Bawarii, skąd zostaje skierowany do Rzymu, gdzie następnie wstępuje do Towarzystwa Jezusowego. Zachwyca tam wszystkich swoją duchową dojrzałością i rozmodleniem. W sierpniu następnego roku zapada na malarię i umiera późnym wieczorem w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W 1670 roku zostaje ogłoszony błogosławionym, a uroczysta kanonizacja nastąpiła w 1726 roku.

Św. Stanisław Kostka

Bł. Karolina Kózkówna

NASI PATRONI

bł. Karolina Kózkówna

Urodziła się w 1898 roku w wiosce Wał-Ruda (parafia Radłów) jako czwarte spośród jedenaściorga dzieci Jana i Marii z domu Borzeckiej. Religijna atmosfera domu Kózków
w swych różnorodnych
i autentycznych przejawach
z łatwością była dostrzegana
przez sąsiadów, którzy chętnie schodzili się do nich na czytanie książek religijnych, śpiewanie pieśni
i wspólną modlitwę. Naukę szkolną Karolina ukończyła w 1911 roku,
wtedy też zaczęła przejmować na siebie coraz więcej obowiązków domowych. Karolina bardzo lubiła się modlić. W każde Maryjne święto udawała się do odległego o czterdzieści kilometrów sanktuarium tuchowskiego lub do Odporyszowa.
Z wielką radością nosiła w procesjach parafialnych feretron Matki Niepokalanej. W dniu 18 listopada 1914 roku poniosła śmierć męczeńską z rąk rosyjskiego żołnierza w obronie czystości.

św. Stanisław Kostka

Urodził się w Rostkowie nad Przasnyszem w 1550 roku jako syn kasztelana zakroczymskiego.
Mając 14 lat został wyprawiony ze starszym bratem Pawłem do Wiednia. Uczęszczał tam do gimnazjum,
czyniąc postępy w nauce.
Żył równocześnie intensywnym życiem religijnym. Do choroby w 1565r. zdecydowanie zmierzał do realizacji powołania zakonnego. Natrafił jednak na trudności ze strony rodziny.
By ich uniknąć w 1567 roku uciekł do Bawarii, skąd został skierowany do Rzymu, gdzie następnie wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Zachwycił tam wszystkich swoją duchową dojrzałością i rozmodleniem. W sierpniu następnego roku zapadł na malarię i umarł późnym wieczorem
w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W 1670 roku został ogłoszony błogosławionym, a uroczysta kanonizacja nastąpiła w 1726 roku.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Toruńskiej

ul. Plac Bł. Ks. Phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego 1
87-100 Toruń

biuro@ksmtorun.pl